Witaj 🙂

Dzisiaj chciałbym poruszyć kwestię pracy nóg w kraulu.
Ruszać nogami każdy umie 🙂 Nic trudnego, ot ruch „nożycowy” (jedna wyciągnięta noga w górę, druga w dół)…a jednak jest o czym pisać 🙂

Opiszę punktach ważne szczegóły tego ruchu, a całokształt będzie ukazany w filmiku:

  • Noga przy ruchu kraulowym powinna lekko pracować w kolanie, czyli nie pływamy na sztywnych nogach 🙂 (na filmiku będzie)
  • Nie należy się bujać na boki przy ruchu nogami (minimalny jest nieunikniony ot starajmy się to kontrolować)
  • Nie płyńmy wykonując ruch nogami jak na rowerze (będzie widać na filmiku)
  • Skąd powinna iść siła do ruchu? Z biodra. Sama myśl o tym fakcie znacząco poprawi jakość pracy nóg.
  • Ruch powinien nie być zbyt duży, skupmy się na małych ale efektywnych ruchach
  • Stopa powinna pracować przy powierzchni wody, ale nie nad nią. Będzie trochę powietrza „zasysać” – robić bąbelki pod wodą :).
  • Stopy mają być wyprostowane czyli nie mogą być skierowane czubkami do dna basenu (tzw. stopa biegacza) (będzie na filmiku)
  • [Mini bonus dla zaawansowanych] Stopa powinna być skierowana do wnętrza, co powoduje zwiększenie powierzchni która pracuje (więcej wody poruszamy skrzywioną stopą).

Taki mój mały rysunek obrazujący ten ważny element. Przyzwyczajenie się do „krzywej” stopy zajmuje trochę czasu, ale daje efekty. Te kwadraty mają za zadanie pokazać powierzchnię biorącą udział przy ruchu nogi…mają pokazać że krzywa stopa ma większą powierzchnię 🙂 Słaby grafik ze mnie 😉 Jeśli zaczynasz przygodę z pływaniem pomiń ten punkt na razie. Nie mąćmy sobie głowy zbyt dużą ilością szczegółów.

 

 

 

 

 

 

Filmik, który chce Ci pokazać jest jak zwykle po angielsku 🙂 Będzie on prezentować technikę poruszania nogami wraz z błędnymi sposobami (stopa skierowana do dna, „rowerek”). Filmik nie porusza kwestii krzywej stopy.

 

PS. W tym artykule nie poruszyłem kwestii głębokości zanurzenia ciała w wodzie. Uznałem iż jest to temat na oddzielny wpis.
Zapraszam Cię zatem na basen 🙂 Na początku możesz trenować pracę nogami z deską. Z czasem bez.